FAQ

Zamieszczamy odpowiedzi na często zadawane pytania i praktyczne rady, które mogą być przydatne przed zamówieniem sufitu napinanego.

Na jakim etapie zaplanować montaż?

Montaż najlepiej zaplanować na sam koniec remontu, gdy już są zamontowane okna i drzwi, ułożone podłogi i pomalowane ściany. Montaż tego typu elementów jest porównywalny do montażu mebli i zazwyczaj jest robiony na tym samym etapie wykańczania wnętrz. Montażu można również dokonać na wcześniejszym etapie i zabezpieczyć cienką folią malarską. W tym przypadku należy zwrócić uwagę fachowców, aby przy przenoszeniu długich materiałów budowlanych, jak listwy podłogowe, nie uszkodzili konstrukcji.

 

Jak wygląda montaż?

Sufit napinany składa się z dwóch podstawowych elementów: profili montowanych po obwodzie i mocno napiętej między nimi powłoki dekoracyjnej, która tworzy idealnie równą płaszczyznę. Przypomina napiętą na bębnie skórę. Montaż w niedużym pomieszczeniu sprowadza się do zamocowania profili po obwodzie, wpięcia do nich powłoki i zamontowania oświetlenia, co zapewnia oszczędność ceny. Profile można mocować po linii krzywej i w różnych płaszczyznach, uzyskując w ten sposób niepowtarzalne kształty.

 

Jakie obniżenie jest niezbędne do montażu?

Minimalne obniżenie wynosi około 4 cm, licząc od najniższego punktu stropu. Jeżeli muszą być zamontowane także oprawy oświetleniowe, to konstrukcja jest obniżana o wysokość takiej oprawy, zazwyczaj 8-10 cm. Obniżenie całą powierzchnią jest zazwyczaj ustalane indywidualnie na poziomie min. 10-20 cm, w zależności od tego, jak będzie zamontowana taśma LED.

 

Czy można łączyć je z konstrukcjami z karton gipsu?

Jak najbardziej. Warto jedynie zwrócić uwagę, że elementy z kartonów gipsowych muszą być wykonane zgodnie z technologią bez oszczędzania na profilach i robocie, ponieważ podłoże czy konstrukcja, do której jest mocowany profil do modelu napinanego, musi być sztywne.

 

Czy można je zastosować w łazience?

Sufity te bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki, sauny, baseny. Konstrukcja jest odporna na działanie wilgoci i zalanie, stanowi barierę dla grzybów i pleśni.

 

Czy powłokę można napinać na ścianie?

Powłoki napięte na ścianę są bardzo gustowną dekoracją. Szczególnie częste zastosowanie w tym przypadku mają powłoki świecące z nadrukiem. W ten sposób łatwo możemy zrobić duże świecące logo firmy na recepcji, dekorację świetlną w restauracji, barze lub klubie. Nadruki na powłokach cechują się bardzo wysoką jakością.